• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

Renginys

Kaimynadienis, skirtas Sūduvos metams ir bibliotekos 85-mečiui

2022 06 30

Tradiciškai prieš Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną kviečiame į šventinę santalką „Kaimynadienis 2022“. Renginio tikslas suburti kraštiečius, prisiminti istorinius įvykius ir asmenybes, kurių prasmingi darbai įrašyti į Zanavykijos krašto ir Lietuvos istoriją.

 

Bibliotekoje 12 val.

Išskirtinei asmenybei – išskirtinė knyga

Leidinys „Žiniuonės kišenė“ skirtas išskirtinei asmenybei, vaistinių augalų tyrinėtojai, dr. Eugenijai Šimkūnaitei, pelniusiai ir žymiausios liaudies žiniuonės šlovę. Ji puikiai derino mokslininkės pašaukimą, profesines žinias ir „raganiškąją“ žinijos dalį – per šimtmečius sukauptą liaudies išmintį. 

Daugialypė Eugenijos Šimkūnaitės asmenybė įkvėpė parengti nestandartinį leidinį, patrauklų ir savo turiniu, ir unikaliu dizainu. Kaip mena pažinojusieji žodžio kišenėje neieškojusią daktarę, jos drabužių kišenės niekada nebuvo tuščios; jose nuolat buvo visokio „turto“: nuo receptų ir augalų sėklų iki virvagalių ir kitų smulkmenų. Kadangi pačiai mokslininkei kišenės buvo labai svarbios,  leidinys taip pat turi „kišenes“. Knygoje, kaip ir žolininkės kišenėje, taip pat visko po truputį. Be vaistažolininkystės tradicijų Lietuvoje apžvalgos, svarbesnių daktarės biografijos faktų, nuotraukų, patarimų, čia esama ir gražia aukštaitiška tarme pačios E. Šimkūnaitės parašytų pasakų apie medžius. Jos bus įdomios ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, kurie galės aprašytus medžius palyginti su jų autorės būdu ar išskirtiniais bruožais. „Kišenių“ – net dvi. Vienoje – spalvingi atvirukai su augalais ir žolininkės patarimais, kitoje – jos pasvarstymai apie saulės ženklus ir jų simboliką.

Tikimės, kad šiuo Kauno apskrities viešosios bibliotekos parengtu ir Lietuvos kultūros tarybos paremtu leidiniu bus pagerbta E. Šimkūnaitės asmenybė, prisimintos jos skleistos idėjos, skatinusios tikėjimą augalų jėga,  prigimtinės kultūros pajautą. 

Renginyje dalyvaus leidinio sudarytoja Rimantė Tamoliūnienė

 

Kauno apskrities viešosios bibliotekos kilnojamoji paroda „Žvelgiant praeitin regėti ateitį“, skirta lietuvių archeologei, antropologei, baltų ir indoeuropiečių kultūros tyrinėtojai Marijai Alseikaitei-Gimbutienei.

 „M. Gimbutienė primena seną ir vis dar svarbią istorijos mokslo tiesą – be praeities suvokimo ir įvykių, reiškinių aiškinimo, liekame akli. Žymioji mokslininkė visu savo gyvenimu ir akademine kūryba teigė galimybę pažinti gilią, beveik priešistorinę senovę. Šis pažinimas įtvirtina esminę nuostatą, pagal kurią istorija nėra beprasmė kartotė, nes žmonija nuolat vystosi“, – parodos įžangoje teigia dr. Ramūnas Čičelis. Ekspozicijoje pristatoma šios iškilios asmenybės biografijos bruožai, nelengvas gyvenimas emigracijoje, svajonių siekimas JAV, svarbiausi leidiniai, pagrindinės jos atrastos Europos kultūros raidos hipotezės bei įžvalgos apie baltų kultūros susiformavimą. M. Gimbutienės veikla, pasaulinį pripažinimą pelnę, novatoriškumo ir tradicijos derme pasižymintys darbai ir tyrinėjimai nepraranda aktualumo ir šių dienų pasaulyje, jaudina bei kelia susidomėjimą.

Parodos pristatyme dalyvaus kilnojamosios parodos rengėja KAVB Kultūros projektų vadovė Rimantė Tamoliūnienė.

 

13 val. išvykstame į Rygiškius

 

13.30 val. šventinė santalka Jablonskynėje

Zanavykų charakterio bruožus pristato etnokultūrinio projekto „Mūsų lobynai“ respublikinių varžytuvių III vietos laimėtoja Žemyna Vasaitytė

Knygos „Literatūrinis Šakių kraštas“ sutiktuvės

Literatūrinė-muzikinė kompozicija „Esti žmonės“

 

Laukiame Jūsų!


Paskutinį kartą redaguota: 2022-08-23 15:43