• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

Naujiena

Baigiami įgyvendinti Lietuvos kultūros tarybos finansuojami projektai

2022 12 23

Šakių viešoji biblioteka 2022 metais įgyvendino du Lietuvos kultūros tarybos finansuotus  projektus.

„Įamžinti laike 2“ – projekto „Įamžinti laike“ tęsinys

Projekto idėja – skaityti miestą kaip knygą. Įgyvendinus šį projektą, praeities ir dabarties objektai pasitarnaus istorinės atminties, paveldo skaitymui ir išsaugojimui. Žymiose Šakių miesto vietose, kuriose anksčiau buvo svarbūs objektai, bus įrengtos granitinės plokštės su iš bronzos lietomis pėdomis ir QR kodu. Nuskenavus QR kodą, pateikiama informacija, kaip per laiką keitėsi objektas ir jo paskirtis, kas jame vyko ir kita svarbi informacija. Bus sukurtas patrauklus interaktyvus maršrutas, kuriuo galės keliauti miestiečiai ir svečiai.

Tikslas – stiprinti vietos ir regiono kultūrinį identitetą, kelti visuomenės kultūrinio bei istorinio išprusimo lygį, skatinti teritorinį bendradarbiavimą tarp skirtingų organizacijų (biblioteka, muziejus, turizmo informacijos centras), kurti kokybiškas ir inovatyvias paslaugas, turinčias išliekamąją edukacinę vertę ir atitinkančias šiuolaikinio žmogaus, o ypač vaikų ir jaunimo, poreikius, efektyviai išnaudoti buvusių istorinių vietų ir objektų potencialą kultūrinio švietimo ir turizmo vystymo srityje, naudojant plačiajai visuomenei patrauklias pateikimo formas ir būdus. Išplėsti skaitymo sąvoką, išeiti iš jos ribų, sudarant galimybes keliaujant pėsčiomis miestą „perskaityti“ kaip istorinį kūrinį (turgaus aikštė, bažnyčia, ligoninė ir kt.) ar biografinę knygą (V. Kudirkos, J. Lingio, J. Ir J. Vailokaičių asmenybės).

Sukurtų QR kodų pagalba šakiečiai ir miesto svečiai galės susipažinti su dar 4 objektais: 1. Senąja miesto ligonine (buvusi apskrities ligoninė, tarpukario architektūros objektas); 2. Buvusiu visuomenės, politikos veikėjų, bankininkų Jono ir Juozo Vailokaičių banko pastatu; 3. Senuoju miesto vandentiekio bokštu, ant kurio 1952 m. grupelė Šakių „Žiburio“ gimnazijos auklėtinių iškėlė Lietuvos trispalvę; 4. Buvusia Šakių žydų bendruomene.

Įgyvendinant pirmąjį projekto etapą buvo įamžinti šie objektai: 1. Buvusi miesto turgaus aikštė (dabar rekonstruotas skveras); 2. Buvusi Vinco Kudirkos klėtis prie Šakių tvenkinio (dabar toje vietoje pastatytas jo paminklas); 3. Šakių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia; 4. Juozo Lingio parkas ir jame stovėjęs Šakių „Žiburio“ gimnazijos pastatas.

 

„Kalbantis miestas“

Projektas „Kalbantis miestas“ – kelionės po Šakius tąsa giliau pažįstant mūsų kraštą ir jam nusipelniusius žmones. Kalbantis miestas kvies sustot, įsiklausyt ir išgirst mūsų krašto ir tautos šviesuolius, Nepriklausomybės Akto signatarus Joną Vailokaitį, Saliamoną Banaitį ir Justiną Staugaitį. Originalūs išmanūs suoliukai kvies prisėsti miestelėnus ir svečius ir pasiklausyti pirmuoju asmeniu kalbančių signatarų, pasakojančių savo gyvenimo detales. Modernūs suoliukai ne tik praturtins miesto viešąsias erdves, bet ir bus funkcionalūs, pavyzdžiui, žmonės turės galimybę pasikrauti mobiliuosius įrenginius.

Tikslas – Zanavykijos nematerialaus kultūros paveldo populiarinimas, regiono kultūrinio tapatumo (identiteto) aktualizavimas per Šakių krašte gimusius tautos šviesuolius, Nepriklausomybės Akto signatarus Joną Vailokaitį ir Saliamoną Banaitį, jų biografijos pateikimas pasitelkiant inovatyvius šiuolaikinius sprendimus. Siekiama suintigruoti klausytoją ir jį paskatinti domėtis signatarų veikla ir indėliu giliau ir plačiau, o miestui suteikti patrauklumo ir dinamikos. Skleisti žinią, kad šiuolaikinė biblioteka neturi baigtinių funkcijų, nori ir gali „išeiti“ už savo sienų, siekdama miestą prakalbinti ir kviesdama žmones išgirsti jo kalbą.

Pirmuoju projekto etapu sukurti iki 5 min. trukmės signatarų J. Vailokaičio ir S. Banaičio monologų scenarijai, pagaminti 2 išmanūs suoliukai nuo 220V su 3 x USB įkrovos taškais, indukciniais įkrovimais, garsiakalbiais su integruota atmintimi ir integruotais įrašais į įrangą, kurie bus įrengiami miesto skvere ir J. Lingio parke.

 

Projektus finansuoja Lietuvos kultūros taryba https://www.ltkt.lt/


Paskutinį kartą redaguota: 2023-02-02 09:02