Šakių viešoji biblioteka 2022 metais įgyvendino du Lietuvos kultūros tarybos finansuotus projektus.
„Įamžinti laike 2“ – projekto „Įamžinti laike“ tęsinys
Projekto idėja – skaityti miestą kaip knygą. Įgyvendinus šį projektą, praeities ir dabarties objektai pasitarnaus istorinės atminties, paveldo skaitymui ir išsaugojimui. Žymiose Šakių miesto vietose, kuriose anksčiau buvo svarbūs objektai, bus įrengtos granitinės plokštės su iš bronzos lietomis pėdomis ir QR kodu. Nuskenavus QR kodą, pateikiama informacija, kaip per laiką keitėsi objektas ir jo paskirtis, kas jame vyko ir kita svarbi informacija. Bus sukurtas patrauklus interaktyvus maršrutas, kuriuo galės keliauti miestiečiai ir svečiai.
Tikslas – stiprinti vietos ir regiono kultūrinį identitetą, kelti visuomenės kultūrinio bei istorinio išprusimo lygį, skatinti teritorinį bendradarbiavimą tarp skirtingų organizacijų (biblioteka, muziejus, turizmo informacijos centras), kurti kokybiškas ir inovatyvias paslaugas, turinčias išliekamąją edukacinę vertę ir atitinkančias šiuolaikinio žmogaus, o ypač vaikų ir jaunimo, poreikius, efektyviai išnaudoti buvusių istorinių vietų ir objektų potencialą kultūrinio švietimo ir turizmo vystymo srityje, naudojant plačiajai visuomenei patrauklias pateikimo formas ir būdus. Išplėsti skaitymo sąvoką, išeiti iš jos ribų, sudarant galimybes keliaujant pėsčiomis miestą „perskaityti“ kaip istorinį kūrinį (turgaus aikštė, bažnyčia, ligoninė ir kt.) ar biografinę knygą (V. Kudirkos, J. Lingio, J. Ir J. Vailokaičių asmenybės).
Sukurtų QR kodų pagalba šakiečiai ir miesto svečiai galės susipažinti su dar 4 objektais: 1. Senąja miesto ligonine (buvusi apskrities ligoninė, tarpukario architektūros objektas); 2. Buvusiu visuomenės, politikos veikėjų, bankininkų Jono ir Juozo Vailokaičių banko pastatu; 3. Senuoju miesto vandentiekio bokštu, ant kurio 1952 m. grupelė Šakių „Žiburio“ gimnazijos auklėtinių iškėlė Lietuvos trispalvę; 4. Buvusia Šakių žydų bendruomene.
Įgyvendinant pirmąjį projekto etapą buvo įamžinti šie objektai: 1. Buvusi miesto turgaus aikštė (dabar rekonstruotas skveras); 2. Buvusi Vinco Kudirkos klėtis prie Šakių tvenkinio (dabar toje vietoje pastatytas jo paminklas); 3. Šakių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia; 4. Juozo Lingio parkas ir jame stovėjęs Šakių „Žiburio“ gimnazijos pastatas.
„Kalbantis miestas“
Projektas „Kalbantis miestas“ – kelionės po Šakius tąsa giliau pažįstant mūsų kraštą ir jam nusipelniusius žmones. Kalbantis miestas kvies sustot, įsiklausyt ir išgirst mūsų krašto ir tautos šviesuolius, Nepriklausomybės Akto signatarus Joną Vailokaitį, Saliamoną Banaitį ir Justiną Staugaitį. Originalūs išmanūs suoliukai kvies prisėsti miestelėnus ir svečius ir pasiklausyti pirmuoju asmeniu kalbančių signatarų, pasakojančių savo gyvenimo detales. Modernūs suoliukai ne tik praturtins miesto viešąsias erdves, bet ir bus funkcionalūs, pavyzdžiui, žmonės turės galimybę pasikrauti mobiliuosius įrenginius.
Tikslas – Zanavykijos nematerialaus kultūros paveldo populiarinimas, regiono kultūrinio tapatumo (identiteto) aktualizavimas per Šakių krašte gimusius tautos šviesuolius, Nepriklausomybės Akto signatarus Joną Vailokaitį ir Saliamoną Banaitį, jų biografijos pateikimas pasitelkiant inovatyvius šiuolaikinius sprendimus. Siekiama suintigruoti klausytoją ir jį paskatinti domėtis signatarų veikla ir indėliu giliau ir plačiau, o miestui suteikti patrauklumo ir dinamikos. Skleisti žinią, kad šiuolaikinė biblioteka neturi baigtinių funkcijų, nori ir gali „išeiti“ už savo sienų, siekdama miestą prakalbinti ir kviesdama žmones išgirsti jo kalbą.
Pirmuoju projekto etapu sukurti iki 5 min. trukmės signatarų J. Vailokaičio ir S. Banaičio monologų scenarijai, pagaminti 2 išmanūs suoliukai nuo 220V su 3 x USB įkrovos taškais, indukciniais įkrovimais, garsiakalbiais su integruota atmintimi ir integruotais įrašais į įrangą, kurie bus įrengiami miesto skvere ir J. Lingio parke.
Projektus finansuoja Lietuvos kultūros taryba https://www.ltkt.lt/
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |