• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

Vytautei Genovaitei Žilinskaitei – 90

Gruodžio 13 dieną  90-ąjį gimtadienį  švenčia Lietuvos prozininkė, humoristė, vaikų literatūros rašytoja Vytautė Genovaitė Žilinskaitė.

Vytautė Žilinskaitė gimė 1930 metais Kaune, nors, kaip pati teigia, tikroji jos gimtinė – Vilnius: „čia gyvenu nuo aštuonerių metų ir suaugau su juo [Vilniumi] į vieną kūną“. 1955 metais Žilinskaitė baigė žurnalistikos studijas Vilniaus universitete ir dirbo periodinėje spaudoje – Jaunimo gretose, vėliau – Dienovidyje.

Žilinskaitės literatūrinė kūryba apima du pagrindinius barus – literatūrą suaugusiesiems ir vaikams.

Vytautė Žilinskaitė suaugusiųjų literatūroje garsi kaip daugybės kandžių humoreskų rašytoja, satyrikė. Vaikų literatūroje žinomi jos apsakymai, literatūrinės pasakos, eilėraščiai ir kelios pjesės. Rašytoja dažniausiai pasakoja ne istorijas, o svarsto kokią nors problemą, ji „filosofuoja“ pasirinkta tema, naudodamasi stulbinančiomis hiperbolėmis, fantastiškais įsivaizdavimais, kurdama absurdiškas situacijas. „Vytautė Žilinskaitė gana sėkmingai pakeitė lietuviškojo sąmojo pobūdį, intelektualizuodama jo ištakas ir išraišką dabartinės prozos ir poezijos dvasia“, – rašė Vytautas Kubilius 1995 metais. „Tiek vieniems, tiek kitiems kuriu protu ir širdimi. Vaikui – apdairiau, švelniau, vaizdingiau, o suaugėliui nevengiu įgelti – bala neims…“, – teigia autorė.

Kurti vaikams Žilinskaitė pradėjo nuo literatūrinių pasakų, kiek vėliau pradėjo rašyti ir apsakymus, pasirodė knygos Mikė milžinas (1967), Melagių pilis (1968), Senelio Šalčio ūsai (1969), Kaktuso paslaptis (1973), ), Gaidžio kalnas (1981). Menine branda išsiskiria pasakų ir apsakymų rinkiniai Robotas ir peteliškė (apdovanotas Respublikine premija) bei „Nebijokė“ (išrinkta geriausia 2000 metų vaikų ir paauglių knyga).

Sveikiname rašytoją Vytautę Žilinskaitę garbingo Jubiliejaus proga!

Kriūkų biblioteka pristato Vytautės Žilinskaitės leidinių parodą „Kuriu protu ir širdimi“. Plačiau apie šią rašytoją rasite https://www.bernardinai.lt/2018-11-13-vytaute-zilinskaite-kuriu-protu-ir-sirdimi/

Paskutinį kartą redaguota: 2020-12-28 10:09