• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

„Vytautas Tamulaitis: svirplys dar svirpia“

Penktadienį, spalio 12-ąją, Šakiuose vyko rašytojo Vytauto Tamulaičio literatūrinės premijos įteikimo ceremonija ir projekto „Improvizacijos Vabalų kalnelyje“ užbaigimo šventė.

2018 m. laureatai ‒ Aidas Jurašius (I premija už knygas „Akmenėlių pasakos“, „Pypas ir jo nutikimai“, „Naktis su raktininku: pasakos žmonėms ir kitiems tolimojo kaimo gyventojams“), Neringa Dangvydė (II premija, už apysakaitę „Vaikas su žvaigžde kaktoje“) ir Gintaras Kaltenis (II premija už pažintinę knygelę „Rainiukio Pikselio kelionės po Lietuvos miestus“).

Rašytojai buvo sutikti Vabalų kalnelyje, pakeliui į V. Tamulaičio tėviškę, Sutkiškių kaimą. Vytauto Tamulaičio Vabalų kalnelis įkurtas 2013 m. (minint 100-ąsias rašytojo gimimo metines). Čia buvo tautodailininkų sukurtos penkios medinės skulptūros, įkūnijančios jo knygų personažus. Šiemet ekspozicija pasipildė dviem menininko Andriaus Bieliuko sukurtais drožiniais.

Vėliau šventė persikėlė į Šakius, kur literatūrologai Kęstutis Urba ir Danguolė Šakavičiūtė kalbėjo apie ypatingą V. Tamulaičio ir jo kūrinių likimą: pasitraukęs iš Lietuvos 1944 metais, jis ilgai blaškėsi po pabėgėlių stovyklas, galiausiai išvyko į Kanadą ir mirė Toronte 1993-aisiais. Viena iš gražiausių jo apysakų vaikams apie Lietuvą, jos gamtą, Nemuną ‒ „Svirplio muzikanto kelionės“ ‒ sukurta būtent ten, o štai net kelios lietuvių vaikų kartos užaugo šio rašytojo nepažinusios: sovietmečiu jo kūryba buvo nepasiekiama. Jaukiai apie rašytoją ir apie šių metų laureatus kalbėjo literatūrologas dr. Regimantas Tamošaitis, rašytoja Gintarė Adomaitytė. Klausytojus džiugimo Gedimino Storpirščio meniškai skaitoma V. Tamulaičio kūryba, jautriai atliekama dainuojamoji poezija, trombonų ir modernaus folkloro melodijos.

Laimė, atgavus Nepriklausomybę V. Tamulaičio atminimu ir kūrybiniu palikimu imta nuosekliai rūpintis. Visa kūryba perleista Lietuvoje, įkurtas Vabalų kalnelis, V. Tamulaičio premija gyvuoja nuo 1998-ųjų, pirmasis jos laureatas ‒ Martynas Vainilaitis.

O šiųmetėje šventėje pamatėme daugybę žmonių, kurie darbuojasi, kad V. Tamulaitis ne tik liktų knygų atmintyje, bet tarsi gyventų, kartu vaikščiotų savo gimtojo krašto apylinkėmis. Viešoji biblioteka pagal rajono kūrėjų grupės (27 autoriai) darbus parengė virtualią parodą „Vytautas Tamulaitis: svirplys dar svirpia“, kurią galima pamatyti paspaudus šią nuorodą.

Projekto vadovė Lina Eringienė

Paskutinį kartą redaguota: 2020-02-13 09:25