• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

Vasaros skaitymo iššūkis Sudargo piliakalnių papėdėje!

Rugpjūčio 25 d. Kriūkų biblioteka kartu su Kriūkų vaikų dienos centru ir vadove Daiva Jėčiene paskutinei „Vasara su knyga“ iššūkio užduočiai „Perskaityk praėjusiame tūkstantmetyje išleistą knygą“ vietą pasirinko Sudargo kraštą. Kraštą, vadinamą lietuviškąja Šveicarija, turtingą savo praeitimi, istorija, papročiais.

Šios vietos kvapą, skonį, žodžio skambesį mums padėjo pajausti Sudargo padalinio bibliotekininkė Valerija Endriukaitienė. Ji  papasakojo, kuo šis miestelis yra ypatingas, išskirtinis. Sudargas – reikšminga vieta Lietuvos knygnešių istorijoje, čia buvo didžiojo knygnešio Martyno Sederevičiaus veiklos centras. Stabtelėjome prie nuostabaus paminklinio akmens, kuriame įamžinta Sudargo kaimų istorija, prie kitos skulptūros  išklausėme įdomią istoriją apie Sudargo pilies gynėjus.  Atvykus į Sudargą, būtina pamatyti dar vieną lankytiną objektą - N. Ermino sukurtą skulptūrą – tuščiavidurį  žmogaus siluetą, stovintį lyg ant bedugnės krašto. Taip įamžintas rašytojas J. D. Selindžeris, kurio prosenelis kilęs iš Sudargo,  ir jo garsusis romanas „Rugiuose prie bedugnės“.

Labiausiai Sudargas visus vilioja savo išpuoselėtais piliakalniais. Ant Nemuno kranto, prie sienos su Kaliningrado sritimi, pačiame Šakių rajono pakraštyje atsiveria 5 Sudargo piliakalnių kompleksas (Vorpilio, Pilaitės, Bevardžio, Balnakalnio ir Žydkapių), menantis čia vykusias lietuvių kovas su kryžiuočiais. Kokia nuostabi panorama pasimato nuo Vorpilio! Čia pat papėdėje atsiveria pilkai melsva Nemuno juosta. Įveikus daugybę medinių laiptelių, vedančių į piliakalnius, smagu buvo stabtelti atokvėpio aikštelėse, pavėsinėse. Smagumėlis  ir basomis kojomis praeiti Basakojų taku!

Kas atvyksta į Sudargą po piliakalnius „pagrybauti“, pasigrožėti nuostabiais vaizdais, o mes – ragauti paskutinio „Skaitymo iššūkio“ šios vasaros deserto. Kartu su kolege Valerija piliakalnių papėdėje skaitėme nuostabią legendą „Vorpilis“, menančią  XIII amžiaus istoriją. Desertas buvo skanus, įdomus, su vėjo gaiva ir tyro oro prieskoniu! Įvykdę visas veiklas, pasivaišinę vienoje iš  pavėsinių, padėkojome vieni kitiems už bendrystę ir draugystę su knyga visos vasaros metu. Tradiciškai įteiktos saldžios dovanos akcijos dalyviams ir padėkota Valerijai Endriukaitienei už įdomų ir gerai praleistą laiką Sudargo krašte!

Paskutinį kartą redaguota: 2021-09-23 16:55