• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-15:00

Periodikos skaityklos naujienos

Apžvelgiame keletą naujų žurnalų:

SODO SPALVOS 2022 m. Nr. 8

NEGRĮŽTAMA KAIMIŠKŲ JURGINŲ EVOLIUCIJA

Indrė Vozgirdaitė

Jurginų žavesiui atsispirti sunku, o kartais net ir neįmanoma. Kai rudenėjant gamta įsišėlsta ryškiausiais atspalviais, kviesdamasi ir jurginus, į sielą įsiskverbia sentimentalumas. O juk būtent jurginai ir sentimentai atrodo beveik nedaloma vienybė, nes šios gėlės yra vienos iš labiausiai siejamų vasaromis pas senelius kaime. Tačiau senąją, sentimentalią jurginų reputaciją į šoną stumia šiuolaikinė jų adaptacija, nes modernūs gėlynai jau kurį laiką neapsieina be mūsų protėvių vertintų gėlių.

ŠILTŲJŲ GLUDŲ SPALVŲ PALETĖ

Rūta Beltienė

Nedaug yra augalų, kuriais galima aklai pasitikėti – jų žydėjimas nenuvilia. O jei dar žiedai ryškūs ir gausūs, žydėjimas trunka nuo birželio pabaigos iki šalnų – tiesiog tobula. Būtent tokie yra gludai. Nereiklūs, lengvai auginami, spindintys daugybe šiltų spalvų ir atspalvių. Astrinių šeimos gludų gentis jungia apie 80 rūšių, natūralia paplitusių Šiaurės Amerikoje, rečiau – atogrąžų Afrikoje ir Havajų salose. Ši gentis artima lakišiams, todėl kartais ta pati rūšis aprašoma tai kaip lakišius, tai kaip gludas. O gludai tokį vardą gavo dėl sėklų išvaizdos – jos yra juodos, blizgios, pailgos ir panašios į blakes. 

 

ŽMONĖS LEGENDOS 2022 m. Nr. 4

GYVENOME, KAIP ŠIRDIS LIEPĖ

Gerda Prancūzevičienė
Gūdžiu sovietmečiu persekiojimo ir visuotinės cenzūros vandenyne Vilniuje plytėjo laisvės sala – menininkų šeimos Vlado Vildžiūno ir Marijos Ladigaitės-Vildžiūnienės namai, visų vadinti JERUZALĖS SODU. Čia tryško neišsenkantis kūrybos fontanas, šviesuoliai nesižvalgydami per petį galėjo reikšti tais laikais laisvamaniškas mintis, nes ir namų šeimininkas sakydavo, kad dėl teisybės nereikia bijoti nukentėti.  

MAN TIESIOG SEKĖSI

Jurga Čekatauskaitė

Prieš 88 metus Kaune, juristų šeimoje, gimė žmogus, kuriam sovietinėje Lietuvoje buvo lemta prikelti vargonų muziką. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas profesorius Leopoldas Digrys tik dėl staigiai blogėjančio regėjimo nusprendė, kad neseniai Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje jo sugrotas koncertas buvo paskutinis. Nesinori tikėti, juolab profesorius mėgsta pokštauti, o pakopų išdėstymą iki bažnyčios vargonų moka atmintinai. 

 

EDITA PRIE KAVOS 2022 m. Nr. 7–8

KAIP SVAJOTI, KAD NORAI PILDYTŲSI?

Laima Samulė

Kiekvienas turi didesnių ir mažesnių norų, kurių išsipildymo karštai trokšta, tačiau stebuklas taip ir neįvyksta. Tada jaučiamės nusivylę, nelaimingi, pykstame ant viso pasaulio. Iš tiesų troškimai nesipildo dėl dviejų priežasčių – neteisingai svajojame arba tas noras nebuvo mums skirtas. Straipsnyje aptariami patarimai, kaip reikėtų svajoti, kad norai pildytųsi. Kaip sakė rašytojas Paulas Coelho, kai kažko trokšti ir tuo tiki, visa Visata susivienija, kad padėtų įgyvendinti svajonę.

„NET IR SUAUGUSIEMS REIKIA PASAKŲ, STEBUKLŲ IR MEILĖS“

Laura Auksutytė

Pasakų ir smėlio terapijos užsiėmimus vaikams bei suaugusiesiems vedanti Asta Liumparienė sako, kad net ir suaugę neturėtume pamiršti ir nuvertinti pasakų teikiamos naudos. Moteris padeda vaikams dorotis su savivertės, mikčiojimo ar miego problemomis, tamsos ar vorų baimėmis, o suaugusiesiems – pažvelgti į situaciją iš šalies ir pabandyti rasti atsakymus į rūpimus klausimus. 

 

TARP KNYGŲ  2022 m. Nr. 7–8

MONIKA STRAUPYTĖ: „NORIU, KAD KUO DAUGIAU ŽMONIŲ MATYTŲ BIBLIOTEKĄ TAIP, KAIP AŠ“

Vaiva Markevičiūtė

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos l. e. p. Kultūros vadybos skyriaus vedėjos, pelniusios geriausio 2021 metų jaunojo bibliotekininko vardą, Monikos Straupytės pavardę yra girdėję ne tik bibliotekininkai, bet ir kauniečiai – tuo pat laiku ji tapo Metų kaunietės rinkimų finalininke. Sužinokite, kodėl Monika pasirinko dirbti bibliotekoje, ką joje jau spėjo nuveikti, kokie darbai jai pačiai arčiau širdies ir kas padeda „pravėdinti“ galvą laisvalaikiu.

VILNIAUS RANKRAŠTINIAI LAIKRAŠTĖLIAI – AUTENTIŠKAS MIESTO ISTORIJOS ATSPINDYS

Danguolė Narkevičienė

Senosios lietuviškos periodinės spaudos leidyboje unikalų pėdsaką paliko rankraštiniai ir operatyviosiomis dauginimo priemonėmis spausdinti leidiniai. Trūkstant lėšų, pasirengimo, susiduriant su cenzūra, tokie leidiniai tapo ne tik ideologijų skleidimo, įvykių fiksavimo, bet ir nacionalinės savimonės, kūrybiškumo ugdymo išraiška. Ne poligrafijos įmonėse spausdintus ir rankraštinius periodinius leidinius leido moksleiviai, studentai, kariai, visuomeninės ir politinės organizacijos, partijos, įstaigos. Iš beveik trijų šimtų tuo metu Lietuvoje ėjusių rankraštinių periodinių leidinių 21 išleistas Vilniuje.

 

NEMUNAS 2022 m. Nr. 7–8

LAIKAS, ERDVĖ IR ŠVIESA KATILIŪTĖS KŪRYBOJE

Viltė Visockaitė

Rūta Katiliūtė, viena garsiausių vyresniosios kartos abstrakcionisčių, savo meninę karjerą netikėtai pradėjo nuo vitražo studijų Dailės institute, kadangi vos tik jai 1962-aisiais įstojus į Tapybos katedrą, ši buvo dviem metams panaikinta. Vietoje dailininkės įgijusi vitražistės specialybę ir diplominiam darbui sukūrusi vitražą žymiam sovietmečio Vilniaus alaus restoranui „Tauro ragas“, Katiliūtė pasinėrė į ieškojimų laikotarpį ir įtvirtino savo kūrybos principus tapyboje. Nors šiandien ji geriausiai žinoma kaip mėlynos spalvos tyrėja, dėl to savo kolegų praminta „mėlynąją raitele“, savo darbuose Katiliūtė išbandė itin platų spalvų spektrą, o devintame dešimtmetyje jos tapyba instaliacijų fotma išsiplėtė į aplinką – į miestų gatveles ir apleistus namus, miškus ir kopas – atkartojant ir paryškinant gamtos bei urbanistinius peizažus.

LIETUVOS PANTOMIMOS PRADŽIA: MUODRIO TENISONO ŠĖLIONĖS

Liucija Armonaitė

Režisierius, aktorius, pedagogas ir dailininkas latvis Muodris Tenisonas 1967–1972 m. dirbo Vilniaus bei Kauno teatruose. Jis – pantomimos Lietuvoje pradininkas, mūsų šalyje pastatęs penkis spektaklius, vertinamas kaip filosofinės, intelektualios pantomimos kūrėjas. Šiame tekste supažindinama su mažai žinomais, tačiau itin svarbiais pirmaisiais M. Tenisono metais Vilniuje ir legendiniu spektakliu „Ecce Homo“, įprasminusiu pirmąjį jo suburtos pantomimos trupės veiklos etapą. 

Paskutinį kartą redaguota: 2022-08-05 16:06