• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

Paminėtos 150-osios suomių rašytojos Mailos Talvio gimimo metinės

Gruodžio 9 d. Plokščių mokykloje – daugiafunkciame centre vyko šventinė popietė, skirta Mailos Talvio 150-osioms gimimo metinėms ir Suomijos nepriklausomybės dienai paminėti.

„Lietuva suomių rašytojai tapo antrąja meile, antrąja tėvyne", - įžanginiame žodyje teigė istorijos mokytoja Gražina Kazarian. Atplaukę garlaiviu iš Kauno į Plokščius, jauna suomių pora – Maila Talvio ir jos vyras J. J. Mikklola lankydavosi Petro Kriaučiūno namuose, kuriuose dažnai svečiuodavosi žymiausi Europos kalbininkai, lietuvių tautinio atgimimo veikėjai. Taip vieną 1893 metų dieną Kriaučiūnų namuose susipažino du jauni žmonės – suomė Maila Talvio ir Vincas Kudirka.

Dvi nuostabias vasaras Maila Talvio praleido Plokščiuose. Jos vyras rašė: „Žmona klausėsi moterų dainų, užrašinėjo melodijas ir pati dainavo. Ponia Kriaučiūnienė ir samdinė Agota, jauna graži lietuvaitė, mokė lietuvių kalbos mano žmoną...".

Kartu su Kriaučiūniene Maila Talvio eina į visai naują bažnyčią, svečiuojasi klebonijoje. Po pažinčių su žmonėmis, po pasivaikščiojimų Vaiguvos upelio pakrantėmis, jos raštuose tarsi gyvi išliko to meto Plokščių žmonės, gamtos vaizdai, regimi nuo bažnyčios kalno, gėlių darželiai, namai, drabužiai. Bet daugiausia dėmesio jos kūryboje skirta V. Kudirkai.

Į Plokščius M. Talvio daugiau nebeatvyko, bet nepamiršo čia praleisto laiko ir sutiktų žmonių. Žinojo, kad Kriaučiūno sodyba išnyko – namas išardytas ir perstatytas miestelio centre. Ji laiškuose bičiuliams į Lietuvą 1936 m. rašė, kad prie sodybos ąžuolo reikia prikalti atminimo lentą P. Kriaučiūnui. Ši mintis įgyvendinta tik 20 a. pabaigoje.

Plokščių mokykloje – daugiafunkciame centre periodiškai vyksta Lietuvos – Suomijos moksliniai- kultūriniai seminarai. Atvyksta mokslininkai, menininkai, ambasadoriai. Plokščiuose užsimezgusi kelių žmonių draugystė tapo dviejų valstybių įvairialypiu bendravimu.

Vykusios popietės metu 8 klasės merginos pristatė įdomių faktų apie Suomijos valstybę, o Plokščių mėgėjų teatras suvaidino trumpą vaizdelį iš 19 a. gyvenimo Kriaučiūnų namuose.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-12-28 14:20