Naujienos

Ekslibrisas – geriau nei sriuba

Lolitos Putramentienės-Brazos ekslibrisų paroda „Ekslibrisas – geriau nei sriuba"

2017 m. liepos 24 d. Šakių viešosios bibliotekos žiemos sodo galerijoje pristatyta Lolitos Putramentienės-Brazos ekslibrisų paroda „Ekslibrisas – geriau nei sriuba". Paroda bus eksponuojama iki 2017 m. rugpjūčio 24 d.

Lolita Putramentienė-Braza yra žiemgalė, kilusi iš Pasvalio krašto. Šiuo metu gyvena ir kuria Šiauliuose. Mintis surengti keliaujančią parodą grafikei kilo dalyvaujant dailininkų plenere Zyplių dvare. Organizavusi ten kūrybines dirbtuves Šakių ir aplinkinių rajonų žmonėms ir pamačiusi, koks didelis susidomėjimas ekslibrisais, dailininkė pajuto stiprų kūrybinį impulsą rengti parodas kituose Lietuvos regionuose ir viešinti ekslibrisų temą.

Parodą sudaro 18 pačių naujausių dailininkės ekslibrisų. Parodos pavadinimas atsiradęs netikėtai, ieškant su bibliotekininkėmis sparnuotos frazės būsimam projektui. Namo sriubos virti skubėjusiai kolegei tada kažkas mestelėjo: „Na ir eik, jeigu sriuba tau geriau nei ekslibrisas". Frazė užkabino Lolitą ir nebepaleido. Tą vakarą euforijos pagauta ji net parašė esė, kodėl ekslibrisas geriau nei sriuba, išraižė didžiulį plakatą, ir pagaliau suprato, kad toks parodos pavadinimas yra taiklus.

Trisdešimt metų ekslibrisus kurianti Lolita pasakojo, kad vaikystėje nusivylusi sudėtinga ekslibrisų raižymo ant linoleumo technika ir buvo pažadėjusi sau grafikės specialybės niekada nesirinkti. Tačiau atsitiko kitaip. Gyvenimas tarsi sąmoningai ją orientavo būtent į šią sritį.

Rimtai domėtis knygos ženklais Lolita pradėjo studentaudama Šiaulių pedagoginiame institute (dabar Šiaulių universitetas). Tada susipažino su tuomečiu Pakruojo teismo pirmininku Jonu Nekrašiumi, kuris turėjo ekslibrisų kolekciją. Ši pažintis buvo naudinga Lolitai. Teisininkas globojo jaunąją dailininkę, skatino ją domėtis ekslibrisų kūrimo technikomis. Ekslibrisų tema Lolita parašė ir baigiamąjį darbą.

Pamažu Lolitos gyvenime atsirado ambicingų siekių, „svajonės įgavo pagreitį". Ne kartą teko dalyvauti tarptautinėse konferencijose, įvairiuose knygos ženklų konkursuose bei parodose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Ukrainoje. Dailininkės ekslibriai buvo eksponuoti dešimtyje personalinių ir daugelyje bendrų parodų. Daug darbų iškeliavo pas Lietuvos ir užsienio kolekcininkus.

„Užburiančios linijos, magiškos dėmės ir neįprastos faktūros. Rimti grafiniai ieškojimai užstrigo ties miniatiūrine grafika", – sakė juokaudama Lolita Putramentienė-Braza.