Kovo 31 d. bibliotekoje skambėjo paukščių balsai. Buvo atidaryta Anelės Žičkuvienės paroda „100 paukščių sugrįžo“. Radviliškyje ir Šakių rajone gyvenusios menininkės darbų ekspozicijoje – 120 paukščių: mažų ir didesnių, Lietuvoje ir šiltuose kraštuose gyvenančių. Pirmasis pagamintas 1977 m., išlydint į pirmąją klasę dukrą, mums gerai žinomą kultūrinio darbo organizatorę Nijolė Černevičienę.
Priešistoriniais laikais žmonės manydavo, kad dienos ilgumą, o ir pavasario šilumą iš dausų ant savo sparnų parneša paukščiai. Jie – svarbūs veikėjai tautų mituose. Jie – įkvėpimo, likimo ištarmės, ateities numatymo, sielos, gyvybinės dvasios simboliai. Trys paukščiai – kovas, gandras ir kregždė – nešė žmogui ugnį į jo šaltą ir nejaukų būstą... Paprastieji liaudies muzikos instrumentai – švilpynės, lumzdeliai, skudučiai neabejotinai mėgdžiojo paukščių balsus.
Skaitovė, režisierė Laima Mockevičienė trumpai papasakojo apie kūrėją, skaitė ištrauką iš Balio Sruogos studijos „Dainų poetikos etiudai“, kurioje gamtos garsų pavadinimai: žvirblis – čirškia, kregždė – čilba, vyturys – čiulba, gegutė – kukuoja, karvelis – burkuoja, lakštingala – suokia, tetervinas – ulbia, gulbė – ulduoja, gandras – klegnoja, zylelė – činkčioja, startelė – čikščioja, kielė – kivikčioja, slanka – pypčioja, griežlė – griežia, tutlys – tutna, baublys – baubia, volungė – klykia, čeklelė – čekšnoja, kurtinys – pakšnoja, gaidelis – riliuoja, antis – kvaksi, žąsis – girgsi, višta – karkia, strazdas – rykauja, apuokas – vaitoja, pelėda – ūbauja...“
* * *
Turėti stogą – reiškia turėti namus, vietą, kurioje gali rasti ramybę, šilumą ir jausmą, kad esi mylimas, priimtas, kad esi svarbus ir reikalingas.
Norintys daugiau sužinoti apie ekologiško, aplinkai draugiško, stogo subtilybes buvo pakviesti į meistro, amatininko Ginto Čekausko knygos „Medinė stogdengystė“ (2024) sutiktuves.
Autorius, etnografinio muziejaus savininkas, puoselėjantis skiedrinės stogdengystės tradicijas, pasakojo apie šį amatą, įrašytą į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą, apžvelgė buvusius ir esamus stogus Lietuvoje, jų istoriją, gaminimo ir dengimo ypatumus. Dalijosi asmenine patirtimi.
„Skiedrų danga – ne tik ekologiška, bet lyg gyvas kvėpuojantis organizmas. Kitas privalumas, kad ilgainiui lentelės ir malksnos įgauna tvirtumo. Šie stogai išsilaiko apie 40 metų ir ilgiau“, – privalumus vardijo G. Čekauskas.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |