• I-V 9:00-18:00
  • VI 10:00-16:00

Naujiena

Jono Viškelio karpinių paroda

2020 09 23

Rugsėjo 23 d., Šakių rajono viešojoje bibliotekoje atidaryta Jono Viškelio, Paluobių neįgaliųjų dienos užimtumo centro lankytojo (mokyt. Lina Endriukaitienė), karpinių paroda. Kviečiame apsilankyti.

Autorius į karpinių kūrybos kelią atėjo su savo pasaulėjauta, ieško savo požiūrio į popieriaus lakšto galimybes. Darbai artėja prie vaizduojamojo meno. Linkime jam kūrybinės sėkmės.

Istorijos šaltinių teigimu, popieriaus karpinių menas gimė Rytų šalyse. Daugelis tautų iškarpas nuo seno naudodavo būstui papuošti. Į Lietuvą popieriaus karpiniai atėjo XVI a. Itin populiarūs namų interjero puošybai buvo XIX a. pabaigoje – XX a. pirmaisiais dešimtmečiais. Karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, paveikslų, veidrodžių rėmus. Sudėtingesnio ornamento karpiniais – užuolaidėlėmis – puošdavo namų langus, indaujas. Specialūs karpiniai būdavo kuriami vestuvėms, jaunavedžių vietai papuošti. Iš praeities atėjęs kruopštus popieriaus karpymo menas išlaiko tą pačią archajišką ir natūralią plastikos išraišką, geometrinę liaudies meno ornamentiką.

Įdomūs yra karpymo būdai ir naudojamos medžiagos, įrankiai. Tai dažniausiai žirklės ir specialūs rėžikliai. Ornamentiniai dirbiniai paprastai iškerpami žirklėmis. Kad būtų iškirptas karpinys, popieriaus lapas sulankstomas dvigubai (poriniams iškirpimams), keturgubai (ketveriniams iškirpimams) ir aštuongubu sluoksniu, iš karto karpant visus sluoksnius.

Karpydami žirklėmis menininkai retai iš anksto parengia reikiamą piešinį. Naudojantis rėžikliais, išankstinis piešinys yra būtinas.


Paskutinį kartą redaguota: 2020-09-28 10:05